Мәзiр:

Мемлекеттiк рәмiздер:

Бір жылда49876
Бір айда3915
Бір аптада1266
Кеше208
Тәулік212
Ұрық жолдастылардың маңызды отрядтары. Бунақденеқоректілер, қолқанаттылар, кемірушілер, қоянтәрізділер.
26 Мамыр, 06:15

                                                                                                                                                     Мектеп директоры

                                                                                                                                                        Х.Ж.Абилова ______

                                                                                                                                                  «  »          2014 ж

Павлодар қаласы

Мектеп: Дарынды балаларға арналған Абай атындағы №10 лицей-мектебі

Пән мұғалімі: Г.З.Байбекова

 

Күні:

Пән: биология

Сынып: 7

Тақырыбы: Ұрық жолдастылардың маңызды отрядтары. Бунақденеқоректілер, қолқанаттылар, кемірушілер, қоянтәрізділер.

Мақсаты: биология ерекшеліктерін және құрылысын білу.

Сілтеме: биология 7-сынып , Алматы «Атамұра» 2012ж, 166-168 беттер, «Биология мектепте» журналы, Алматы-2003 жыл, 10-13 беттер,

45-minut сайты.

Күтілетін нәтиже:негізгі отрядтарының сыртқы құрылысын және негізгі өкілдерін біледі

Сабақтың түрі:жаңа сабақ

Қолданатын әдістер:жұптық жұмыс, спикердің қорғауы, жаттығу жасау, тест орындау, психологиялық жаттығу.

Керекті жабдықтар:бағалау парағы, жұмыс қорабы, оқулық, суреттер, презентация power point , түрлі-түсті  фломастер, маркерлер, қосымша әдебиеттер, флипчарт, интербелсенді тақта, ұялы телефон, стикер.

Сабақтың кезеңдері

Модульдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт

Ұйымдастыру

ОмОЖТ ОБжК,

-Сәлеметсіздер ме?!

Құрметті оқушылар сіздердің жұмыстарыңызға сәттілік тілеймін.

Қанекей барлығымыз бір-бірімізге қарап, күлімсірейік. Сіздердің ажарларыңыз біздің жұмысқа шабыт берсін.

-Сабақта кім жоқ?

Сіздердің алдарыңызда екі дөңгелек берілген соған өздеріңіздің көңіл-күйлеріңізді белгілеңіздер.

-Жақсы, рахмет. Енді сабағымызды бастайық.

Оқушылар амандасады.

 

 

 

 

 

Дөңгелекке белгілеп көрсетеді.

 

 

2 мин

Үй жұмысын тексеру

ТжДБО

Өткен сабақта біздің тақырыбымыз қандай болды.

 

Үйге берілген тапсырма қандай еді?

Қосымша миға шабуыл сұрақтары қойылады. Мысалы:

1.      Сүтқоректілер қалай көбееді?

2.      Аналық жыныс жасушасы қалай аталады?

3.      Ұрықжолдас дегеніміз не?

4.      Ұрықтың дамуы жануарлардың барлығында бірдей ме?

 

Жұмбақ жасыру

1.      Санай алмай шаршадым

Найза бар қанша мың

Батыр емес бірақ та,

Қашып жүрер жырақта  (кірпі)

2.      Күндіз бәрі қашады, түнде аспанды басады (жарқанат)

3.      Ағашта отырады, құс емес

Сары құйрығы бар, түлкі емес(тиін)

4.      Қалқиған ұзын құлағы

Елеңдеп қорқып тұрады. (қоян)

 

Оқушылар айтады:

1.      Сүтқоректілердің көбеюі мен дамуы.

2.      Сүтқоректілердің шығу тегі туралы.

Иностранцевия туралы қосымша мәліметтерін айтады.

 

 

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың жауаптарына қарай 4 топқа бөлінеді.

 

 

Қояндар  

Тиіндар  

Жарқанат

Кірпілер

 

 

Білу

АКТ, ОмОЖТ ОБжК,

Мұғалімнің кіріспе сөзі

-Енді дәптерлерімізге бүгінгі күнді және тақырыпты жазып қоямыз.

(тақтадағы слайдпен түсіндіру)

Қазақстанның кең байтақ табиғат аймақтарында сүтқоректілердің 8 отрядтарына жататын 178 түрі таралған.

   Сүтқоректілердің отрядтары:

Бунақденеқоректілер   

              Қолқанаттылар

                         Қоянтәрізділер

                                     Кемірушілер   

Оқушылар дәптерге жазады

 

Негізгілерін дәптерге жазып отырады.

 

Бунақденеқоректілер отрядына кірпілер, жұпартышқан, жертесерлер, көртышқандар жатады.

 

Кемірушілерге кәмшат қайыр, құндыз жатады.

Қоянтектестер отрядына құм,ор,ақ қоян жатады.

Қолқанаттылар отряды - салпаңқұлақты, ақбауыр жарқанат, қатпар ерінді жарқанат.

 

5 мин

Түсіну

СТОү, ОмОЖТ, ДО

 

 

      

 

12 мин

Қолдану Талдау

ОжЕСО, ОмОЖТ, СТОү, ТжДБО ОБжК,

Түсіндіріп болғаннан кейін топтарға қосымша мәліметтер беру.

Жүйелеуге арналған суреттер беріледі.

Оқушылар қосымша мәліметті оқып бір-бірімен талдайды, суреттерді топтастырып, постер жасайды.

 

Зайцеобразные      Грызуны

 12 мин

Жинақтау

ОжЕСО, ОүОБ, ТжДБО ОБжК,

Биологиялық диктант өткізу

Оқушылар дәптерлеріне орындайды, слайдтағы дұрыс жауаппен тексереді.

10 мин

Рефлексия

 

 

 

 

Бағалау

ОүОБ, ОБжК,

 

 

3 мин

Үй тапсырмасы

ТжДБО ОБжК,

 

 

1 мин